Hopaj
Przewodnik  RSS
Jak dzieci rodziców na polskość namawiały

#zrodlo
Do Uzbekistanu wyjechali lub zostali zesłani ich przodkowie. W ZSRR ukrywali swoje pochodzenie, na wszelki wypadek nie uczyli dzieci i wnuków polskiego. Dziś młodzi Uzbecy odkrywają swoje korzenie i wracają do ojczyzny pradziadków. Uczą się polskości, by potem przekazać ją swoim rodzicom.

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Gwara śląska potrafi zaskoczyć. Sprawdź, czy rozumiesz ślunsko godkę

#zrodlo
Dzisiaj największe górnicze święto, czyli Barbórka. Spróbuj rozwiązać nasz quiz i przekonaj się, ile w tobie z Hanysa! Futermylok, oberiba, żymła i gynsi pympek - to słowa w gwarze śląskiej, które oznaczają... No właśnie, co? Więcej interesujących quizów znajdziesz TUTAJ.

Tagi: Hanoi
Źródło: podroze.onet.pl

Rybak wyłowił niezwykłą ośmiornicę. To bardzo rzadki okaz

#zrodlo
U wybrzeży północnej Japonii rybak wyłowił ośmiornicę, która zamiast ośmiu, miała dziewięć ramion. Okazuje się, że to bardzo rzadki okaz. Mężczyzna zauważył dziewiątą kończynę w domu podczas gotowania.

Tagi: Miami, Japonia
Źródło: podroze.onet.pl

Polskie małżeństwo uwięzione w Kolumbii: dzielnice były odcięte od reszty miasta

#zrodlo
Małżeństwo polskich podróżników od dwóch lat podróżuje samochodem po Ameryce Południowej. Do Kolumbii wjechali w styczniu i od 11 miesięcy nie mogą jej opuścić z powodu epidemii koronawirusa. Para opowiada o życiu w kraju w którym na COVID-19 zmarło 37 tys. osób oraz o tym, dlaczego z mieszkańcami nie rozmawiać o serialu "Narcos".

Tagi: Paryż, USA
Źródło: podroze.onet.pl

Historia linii kolejowej do Zakopanego. Do tej pory nie pobito rekordu prędkości z 1936 r.

#zrodlo
Historia trasy kolejowej z Krakowa do Zakopanego sięga końca XIX wieku, ale dopiero od 3 grudnia 1975 r. szlak kolejowy pod Tatry jest zelektryfikowany. Rekord czasu przejazdu tej trasy ustanowiony przez pociąg Luxtorpeda w 1936 r. nie został do tej pory pobity.

Źródło: podroze.onet.pl

Kanibal z Dolnego Śląska. Mroczna historia wampira z Ziębic

#zrodlo
Prawie 100 lat temu małym miasteczkiem na Dolnym Śląsku wstrząsnęło odkrycie w domu spokojnego z pozoru obywatela Karla Denke. Od tamtej pory stał się on na zawsze niechlubnym symbolem Ziębic (Münsterberg), a jego zbrodnie zapewniły mu miejsce w rankingu najbardziej znanych seryjnych morderców.

Tagi: Praga, Porto
Źródło: podroze.onet.pl

Polska czy zagranica? Spróbuj odgadnąć tylko na podstawie zdjęcia

#zrodlo
Polska potrafi zachwycić swoją różnorodnością, a niektóre miejsca i krajobrazy przywodzą nam na myśl zagranicę. Czy na postawie samych zdjęć jesteś w stanie odgadnąć, czy jest na nich nasz kraj? W tym quizie 10 pkt to całkiem dobry wynik! Więcej interesujących quizów znajdziesz TUTAJ.

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Choroba żeglarzy zabiła 2 mln ludzi. Gnili żywcem i odchodzili od zmysłów


Był odpowiedzialny za większą liczbę zgonów niż sztormy, walki, uszkodzenia okrętu i wszystkie inne choroby razem wzięte. W latach 1500-1800 zabił nawet dwa miliony ludzi. Szkorbut był najgorszą plagą mórz. I to, mimo że dało się mu niezwykle prosto zapobiegać.

Tagi: Promy
Źródło: podroze.onet.pl

Rowerem nad Bałtyk? Oto trasy rowerowe nad morzem dostępne dla każdego

#zrodlo
Trasy rowerowe nad morzem kuszą pięknymi widokami. Dają też możliwości, których nie mamy jeżdżąc rowerem po szlakach rowerowych w innych częściach Polski. Bo gdzie jeszcze można z rowerowego siodełka oglądać Bałtyk i w razie zmęczenia móc położyć się na plaży? Wśród proponowanych tras są krótkie – dla niewprawionych rowerzystów, dłuższe – z postojami i bardzo długie – z noclegami. Wybór rowerowych szlaków jest subiektywny. Może stać się inspiracją do opracowania własnej trasy.

Tagi: Bałtyk
Źródło: podroze.onet.pl

Trasy rowerowe w Łodzi i okolicy. Gdzie na rowerze po Łodzi?

#zrodlo
Trasa rowerowa po łódzkich parkach, rowerowe zwiedzanie miasta ze szczególnym uwzględnieniem łódzkich kamienic, a także wycieczki poza Łódź, na przykład nad wodę. Mamy dla Was listę krótkich i długich tras rowerowych na terenie Łodzi i wychodzących poza miasto.

Tagi: Łódź
Źródło: podroze.onet.pl

Krzysztof Wielicki: potrzebujemy więcej solidarności, empatii, szacunku i miłości

#zrodlo
“Każdy element naszej codzienności opiera się na życiu w grupie. Trzeba widzieć drugiego człowieka”. Wywiad z himalaistą Krzysztofem Wielickim, darczyńcą Szlachetnej Paczki.

Źródło: podroze.onet.pl

Samolot został zaatakowany przez rój groźnych pszczół

#zrodlo
Samolot indyjskich linii lotniczych Vistara został „zaatakowany” przez rój pszczół. Do incydentu doszło na lotnisku w Kalkucie. Konieczna była interwencja lotniskowej straży pożarnej.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Na narty nie tylko w Alpy. W tych krajach też można poszusować

#zrodlo
Epidemia koronawirusa stawia wyjazdy na narty pod znakiem zapytania. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, nie wiadomo bowiem, które ośrodki zostaną otwarte. Póki co w Polsce można szusować w odpowiednim reżimie sanitarnym, w wielu europejskich kurortach zapadają ostateczne decyzje. Nie możemy zapominać jednak, że zabawą na śniegu możemy cieszyć się także poza Europą, także w ciepłych krajach.

Tagi: USA, Alpy, Narty
Źródło: podroze.onet.pl

Co wiesz o małpach? Sprawdź się w naszym quizie

#zrodlo
Małpy, czyli najbliżej spokrewnione z człowiekiem zwierzęta, nie bez powodu należą do najciekawszych gatunków na ziemi. Zobaczyć je możemy nie tylko w zoo czy na memach, jak słynnego Nosacza, ale i podczas podróży, np. na Gibraltarze żyjące wolno Magoty gibraltarskie. Znasz gatunki małp? Potrafisz rozpoznać je na zdjęciach? Wiesz, gdzie można je spotkać? Sprawdź się w naszym quizie!

Źródło: podroze.onet.pl

Rekiny w Bałtyku. Czy można bezpiecznie morsować?

#zrodlo
Sezon na morsowanie trwa w najlepsze. W Polsce miłośnicy zimnych kąpieli chętnie odwiedzają rzeki, jeziora czy Bałtyk. Warto jednak pamiętać, że nasze morze skrywa w sobie wiele niespodzianek, również tych niebezpiecznych. Wody Bałtyku zamieszkują różne stworzenia, między innymi rekiny. Czy są one zagrożeniem dla morsujących ludzi?

Tagi: Bałtyk
Źródło: podroze.onet.pl

Wrak na dnie Morskiego Oka. Kiedyś turyści mogli popływać po tafli słynnego jeziora?

#zrodlo
Choć trudno w to uwierzyć, przed pierwszą wojną światową turyści cieszyli się krajobrazem Tatr z perspektywy tafli Morskiego Oka. Wszystko m.in. dzięki łodzi Syrena. Jej wrak na dnie został odnaleziony pięć lat temu, ale dopiero teraz udało się go sfotografować ratownikom TOPR.

Tagi: Tatry, Piła
Źródło: podroze.onet.pl

Przybrana matka Dalajlamy była Polką!


Piłsudski widział w niej najwierniejszą współpracownicę, Gandhi nazywał "Świetlistą Istotą", a Dalajlama porównywał do przybranej matki. Pomagała polskim Sybirakom, uchodźcom z Tybetu i Hindusom walczącym o niepodległość. Wierzyła w reinkarnację, a jednocześnie dowodziła, że wcale nie musi być ona sprzeczna z chrześcijaństwem. Życie Wandy Dynowskiej pełne było zakrętów i paradoksów, które jednak - nierzadko wbrew logice - układały się w harmonijną całość.

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Brema - czym może zaskoczyć niemieckie miasto?

#zrodlo
Brema to historyczne miasto hanzeatyckie o ponad 1200-letniej historii! Jest jedenastym co do wielkości miastem Niemiec, a wraz z Bremerhaven tworzy najmniejszy kraj związkowy. Czym się wyróżnia? Dlaczego warto je odwiedzić? Podpowiadamy!

Tagi: Niemcy, Miami
Źródło: podroze.onet.pl

Na Tajwanie organizowane są specjalne loty samolotem dla singli

#zrodlo
W ramach kampanii "Fly! Love is in the Air", EVA Airways, jeden z największych przewoźników na Tajwanie, podjął współpracę z firmą Mobius organizując w Boże Narodzenie, Sylwestra i Nowy Rok loty dla singli. Bilety na pierwszy lot w Boże Narodzenie zostały już wyprzedane. W trakcie lotu odbędą się tzw. szybki randki, czyli spotkania, podczas których uczestnicy mają tylko kilka minut na to, aby oczarować sobą płeć przeciwną.

Źródło: podroze.onet.pl

Robert Makłowicz uważa, że Polacy źle gotują leczo

#zrodlo
Flagowe danie kuchni węgierskiej, czyli leczo, cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Robert Makłowicz na swoim youtubowym kanale zauważa, że to, jak Polacy przygotowują ten specjał, bliższe jest prowansalskiemu ratatouille. Przy robieniu leczo nawołuje do większego umiaru w doborze składników: "Żadne pieczarki, żadna cukinia, żadne kabaczki".

Źródło: podroze.onet.pl

Czy Polka może odnaleźć się w świecie chasydów?

#zrodlo
Małżeństwa aranżowane, lekcje przedmałżeńskie i zakrywanie włosów - to jedne z wielu nurtujących i tajemniczych sfer życia chasydów. Dlaczego Polki decydują się przejść konwersję na judaizm i jak wygląda ich życie w nowej społeczności? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nam Sylwia Borowska, autorka książki "Ślub pod chupą".

Źródło: podroze.onet.pl

Oko Sahary, czyli Kalb ar-Riszat. Skąd wzięła się ta tajemnicza struktura?

#zrodlo
Oko Sahary, a dokładniej Kalb ar-Riszat zostało odkryte dzięki lotom w kosmos. Astronauci zauważyli tajemniczą formację, która swoim wyglądem przypomina krater. Struktura geologiczna mierzy prawie 50 km średnicy. Jaka jest geneza jej powstania?

Tagi: LOT, Kos
Źródło: podroze.onet.pl

Tajemniczy lodowy twór w lesie. To bardzo rzadkie zjawisko

#zrodlo
Lodowe włosy to bardzo rzadkie zjawisko, które dopiero niedawno zostało poznane pod względem naukowym. Ostatnio zaobserwowano je w leśnictwie Krynoczka w Puszczy Białowieskiej. Jak powstaje ten wyjątkowy twór?

Źródło: podroze.onet.pl

Śmiertelny dotyk Matki Ziemi w Polsce

#zrodlo
5 czerwca 1443 roku zadrżała ziemia. Wstrząs był tak silny, że - jak zanotował kronikarz Jan Długosz - "wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili".

Źródło: podroze.onet.pl

Tajemnica śmierci Mickiewicza: wśród podejrzanych cholera, Rosjanie i... rodacy

#zrodlo
Śmierć Adama Mickiewicza, której 165. rocznica przypada 26 listopada, nadal otacza tajemnica. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę. Na jego śmierci mogło zależeć Rosjanom, oraz przeciwnikom politycznym z kręgów polskiej emigracji; a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie.

Tagi: Polska, Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Różowe niebo nad Polską. Co to oznacza?

#zrodlo
Różowe niebo nad Polską pożegnało wczorajszy dzień w towarzystwie zachodzącego słońca. Obłędny widok został uwieczniony na wyjątkowych fotografiach wykonanych przez mieszkańców różnych miast. Patrząc na te zdjęcia, nasuwa się pytanie – w jaki sposób powstaje i co oznacza różowy kolor nieba?

Tagi: Miami, Polska
Źródło: podroze.onet.pl

"Energetyczne piramidy" w Bośni. Fenomen czy oszustwo?

#zrodlo
Szpiczasta góra ze zboczami porośniętymi drzewami, wznosząca się ponad bośniackim miastem Visoko, nie wyróżnia się specjalnie wśród innych gór na Bałkanach. Jednak tysiące gości odwiedzających ją co roku - w tym znane gwiazdy, takie jak serbski mistrz tenisa Novak Djokovic - uważają miejsce za “energetyczny fenomen”.

Tagi: Bałkany
Źródło: podroze.onet.pl

Ten pomnik w 1940 roku zniszczyli hitlerowcy. 65 lat temu wrócił na Rynek Główny

#zrodlo
Pomnik Adama Mickiewicza to jeden prawdopodobnie najlepiej znany krakowski monument, który wydaje się nieodłącznym elementem Rynku Głównego. Niewiele osób wie, że przez ponad 15 lat był na nim nieobecny. Powtórne odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika nastąpiło w 100. rocznicę śmierci wieszcza - 26 listopada 1955 roku, czyli 65 lat temu.

Źródło: podroze.onet.pl

Zakopane - atrakcje turystyczne na każdą porę roku

#zrodlo
Zakopane nie bez przyczyny nazywane jest zimową stolicą Polski. Ale z atrakcji Zakopanego można korzystać przez cały rok. Do tego, żeby zwiedzić Wielką Krokiew, zobaczyć piękne zakopiańskie wille albo odwiedzić z dziećmi papugarnię, nie trzeba ani mrozu, ani śniegu.

Źródło: podroze.onet.pl

Poznań i okolice - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

#zrodlo
Poznań robi wrażenie. Nam najbardziej podobały się miejsca takie jak Dzielnica Cesarska, Jezioro Maltańskie i Jeżyce, ale ciekawa jest też Śródka. Zobaczcie, na jakie atrakcje możecie liczyć w Poznaniu i co warto zobaczyć w sercu Wielkopolski.

Tagi: Poznań, Malta
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Hopaj

f4up
Polecamy
Najniebezpieczniejszy wulkan na świecie może wybuchnąć w każdej chwili

#zrodlo

Nyiragongo to stratowulkan położony w łańcuchu Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Jest niezwykle aktywny. W XX wieku miało miejsce aż 11 erupcji.

Źródło: www.styl.pl

​Starożytny reaktor jądrowy. Nie uwierzycie kiedy powstał!

#zrodlo


Historia reaktorów jądrowych może wydawać się sprawą dosyć świeżą. Pierwsze takie urządzenie powstało na Uniwersytecie w Chicago i zostało uruchomione w 1942 roku. Od tej pory działanie reaktorów jądrowych kojarzone jest głównie z działalnością człowieka. Reaktory służą produkowaniu energii, wytwarzaniu materiałów rozszczepialnych do broni jądrowej, a także do celów naukowych. Mało kto kojarzy je z działalnością sił natury.

Tagi: Porto
Źródło: www.styl.pl

Mój pierwszy raz w Szwajcarii: niesamowite atrakcje, które musisz zobaczyć, odwiedzając ten kraj!

#zrodlo


Zabytkowe stare miasta, zaczarowane zamki, majestatyczne lodowce czy góry, skrywające w sobie bezkres dziewiczej przyrody. Dotychczas Szwajcaria kojarzyła Ci się jedynie z serem, czekoladą i zegarkami? Poznaj 3 wyjątkowe atrakcje tego kraju i odkryj jego oblicze, które na zawsze skradnie Twoje serce!

Źródło: www.styl.pl

Wyspa Kubu w Bostwanie

#zrodlo


Jeremy Clarkson nazwał ją najbardziej niesamowitym miejscem w jakim kiedykolwiek był. Co takiego niezwykłego ma w sobie wyspa Kubu?

Tagi: SPA, Clark
Źródło: www.styl.pl

Najpiękniejszy parking świata

#zrodlo


Czy parking może być słynnym dziełem architektury? Okazuje się, że tak. Parking Uniwersytetu w Melbourne cieszy się zasłużoną sławą wśród filmowców, instagramerów i krytyków architektury.

Tagi: Melbourne
Źródło: www.styl.pl

"Gigantyczne oko" zachwyciło świat. Zdjęcie podbija sieć!


Zach Cooley zaskoczył wszystkich, fotografując księżyc w taki sposób, że przypomina on gigantyczne oko. To po prostu trzeba zobaczyć!

Tagi: Promy
Źródło: www.styl.pl

Piramidy w Sudanie

#zrodlo


Podczas gdy o piramidach egipskich wie niemal każde dziecko na świecie, podobne - choć nieco mniej okazałe - budowle w Sudanie popadły w niemal całkowite zapomnienie.

Tagi: Niemcy
Źródło: www.styl.pl

Najdziwniejszy adres Paryża

#zrodlo


Budynek nr 145 przy Rue Lafayette w Paryżu niczym nie wyróżnia się wśród pozostałych kamienic. A jednak pomalowane na niebiesko drzwi na parterze nigdy się nie otwierają, witryna jest zawsze zamknięta, a z okien nikt nie zerka na ulicę. Jaki sekret skrywa to miejsce?

Tagi: Paryż
Źródło: www.styl.pl

Najmniejsze więzienie świata na zadziwiającej wyspie Sark

#zrodlo


Więzienie na wyspie Sark jest prawdopodobnie najmniejszym więzieniem na świecie, które wciąż działa. Może pomieścić zaledwie dwóch więźniów.

Źródło: www.styl.pl

Kanion Antylopy w USA

#zrodlo


Ukształtowanie ścian i sposób w jaki pada na nie światło sprawiają, że ten kanion nie wygląda jak dzieło natury, a raczej jak efekt pracy grafika komputerowego. A jednak to miejsce istnieje naprawdę a jego piękno jest całkowicie naturalne.

Tagi: USA
Źródło: www.styl.pl

Święty dąb w Allouville

#zrodlo


​To najstarsze drzewo we Francji mieści w sobie aż dwie kapliczki. Co roku tłumy turystów ściągają, aby je zobaczyć.

Tagi: Francja
Źródło: www.styl.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami