f4up
Przewodnik  RSS
Fantastyczne krajobrazy jak z Photoshopa. Te miejsca istnieją naprawdę!

#zrodlo
Patrząc na niektóre zdjęcia, zastanawiamy się czasami, czy nie są one przypadkiem dziełem zdolnego grafika komputerowego. Te są prawdziwe i można je zobaczyć w realnym świecie.

Tagi: Astana
Źródło: podroze.onet.pl

Wracamy do czasu letniego

#zrodlo
W nocy z 28 na 29 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

Źródło: podroze.onet.pl

Najwyżej położone, całoroczne schronisko w Tatrach

#zrodlo
Spór o to, czy najlepszym schroniskiem w Tatrach jest Murowaniec na Hali Gąsienicowej, czy to w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trwa od lat w środowisku polskich "górołazów". Na szczęście uwarunkowania geofizyczne nie pozostawiają wątpliwości, jeżeli chodzi o wybór najwyżej położonego, całorocznego, schroniska w Tatrach. Bez wątpienia tytuł ten należy od przeszło stu lat do Téryho Chaty w słowackich Tatrach Wysokich.

Źródło: podroze.onet.pl

Rekordy polskiej przyrody, o których nie każdy słyszał

#zrodlo
Najdłuższa rzeka Polski to Wisła, najwyższy szczyt - Rysy, a najgłębsze jezioro - Hańcza. Fakty te są powszechnie znane i nikogo nie dziwią. Inne polskie rekordy przyrodnicze są dużo mniej znane - oto najciekawsze z nich. Sami zobaczcie, która rzeka w Polsce jest najkrótsza, które drzewo najstarsze, a gdzie zanotowano rekordowe upały.

Źródło: podroze.onet.pl

#zostajewdomu Architektura współczesna w Polsce. Potrafisz rozpoznać te budowle? Sprawdź się!

#zrodlo
Postmodernizm jako prąd w architekturze przełomu XX i XXI wieku pojawił się w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Rok 1989 nie tylko zapoczątkował zmiany gospodarcze, polityczne, społeczne, ale i kulturowe, które znalazły swoje odbicie także w architekturze. Od tego czasu podziwiać możemy dziesiątki budynków, które w momencie powstania stanowiły odkrycie dla ówczesnej architektury i wyróżniały się na tle istniejącej struktury urbanistycznej. W tym quizie dowiecie się o nich więcej!

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Skąd się wziął dom na wyspie obok Wawelu? Zapomniana historia Krakowa

#zrodlo
Dziś dom w takim miejscu kosztowałby krocie. Pod koniec XIX wieku na krakowskim brzegu Wisły, niemal dokładnie naprzeciw Wawelu wyrosła niezwykła rezydencja. Ze swoją basztą i masywną bryłą przywodziła na myśl szalony sen architekta. Jej żywot nie był jednak długi.

Tagi: Niemcy, Kos
Źródło: podroze.onet.pl

Najpiękniejsze klify Europy

#zrodlo
Wysokie, majestatyczne klify od wieków fascynują ludzi i przyciągają tysiące podróżników. Są przede wszystkim świetnym punktem obserwacyjnym zapewniającym wspaniałe widoki. Znajdziemy je na całym świecie, ale my skupiliśmy się na tych europejskich. Sprawdźcie, jakie niesamowite miejsca mamy na naszym kontynencie. Oto najpiękniejsze klify Europy.

Tagi: SPA
Źródło: podroze.onet.pl

Miasto, gdzie niemal wszyscy mieszkańcy żyją w jednym bloku

#zrodlo
Whittier położone jest w najdalszym punkcie fiordu w Zatoce Księcia Williama. Mieszka w nim niewiele ponad 200 osób. Co ciekawe, prawie wszyscy zakwaterowani są w jednym budynku.

Źródło: podroze.onet.pl

Najciekawsze polskie twierdze

#zrodlo
Polska jest jednym z najzasobniejszych w zabytki militarne państw w Europie. Szczególną kategorią zabytków są twierdze, powstające na terenie obecnych ziem polskich od XVI wieku do czasów pierwszej wojny światowej. Przez lata niedoceniane przez turystów, traktowane jako pozostałość polityki zaborców, dziś budzą coraz większe zainteresowanie. Przedstawiamy najciekawsze polskie twierdze, z których część to prawdziwe perełki architektury obronnej na skalę światową!

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Bociani - kiedy odlatują i przylatują?

#zrodlo
Bociany z zimowisk zaczynają wracać na legowiska nawet już w styczniu, choć zazwyczaj masowo odlatują w lutym. Wiele z nich ma do pokonania ponad 10 tys. kilometrów. Bociany potrafią jednak przerwać swój powrót, gdy pogoda nagle się załamie.

Źródło: podroze.onet.pl

Czy język słowacki może Cię zaskoczyć? Sprawdź się w naszym quizie!

#zrodlo
Wiesz, co oznaczają po słowacku oblek, napad i nemocnica? To tylko niektóre słowa, z którymi zmierzysz się w tym quizie. A warto je znać, bo język słowacki może przydać się na górskim szlaku, ulicach Bratysławy czy nawet podczas weekendowego odkrywania zakątków sąsiedniego kraju. Rozwiąż quiz i sprawdź swoje podstawy!

Źródło: podroze.onet.pl

Osiemnaście miejsc na świecie, które zostały zadeptane przez turystów. Teraz mogą odetchnąć

#zrodlo
Koronawirus sparaliżował plany turystów na całym świecie i tym samym sprawił, że wiele popularnych miejsc opustoszało. Jeszcze do niedawna, żeby zobaczyć dany obiekt, trzeba było przedrzeć przez tłum turystów oraz wytężyć słuch, żeby usłyszeć, co mówi przewodnik. Zwiedzających denerwował tłok, lokalnych mieszkańców panujący na ich podwórku chaos, a same miejsca i zabytki zwyczajnie niszczeją. Dzisiaj trudno uwierzyć, że to te same miejsca.

Źródło: podroze.onet.pl

Wygląda jak drzewo, ale nim nie jest. 10 zdumiewających roślin

#zrodlo
Drzewo, takie jak lipa czy dąb w Polsce można spotkać je naprawdę często. Jednak natura potrafi czasami zaskoczyć i stworzyć niesamowite formy, zupełnie odbiegające od tego, co znamy z naszych lasów czy parków. Niektóre z nich liczą sobie niemal 1000 lat.

Źródło: podroze.onet.pl

Polak pomaga wrócić rodakom z zagranicy. "Wszyscy jesteśmy w beznadziejnej sytuacji"

#zrodlo
Epidemia koronawirusa w Polsce doprowadziła do zamknięcia granic i zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych. W efekcie wielu naszych rodaków - przebywających z różnych powodów za granicą - zostało na lodzie. Polski rząd wraz z PLL LOT zorganizował program #LotdoDomu, ale wiele osób nadal potrzebuje pomocy, czy informacji i wskazówek, co powinny zrobić. Pomocną dłoń wyciąga do nich Patryk Wichert, który bezinteresownie szuka możliwości powrotu do Polski, pomaga w koordynacji #LotdoDomu i wspiera tych, którzy utknęli za granicą.

Tagi: USA, LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Pionowy świat Jerzego Kukuczki. Wspomnienie jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie

#zrodlo
Gdy 18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka zdobył Shisha Pangmę - ostatni ośmiotysięcznik do Korony Himalajów - został drugim człowiekiem na świecie, po Reinholdzie Messnerze, który tego dokonał, ale pierwszym w tak krótkim czasie oraz znakomitym stylu: nowymi drogami, bez tlenu, lub zimą. Zginął na Lhotse nieco ponad dwa lata później: 24 października 1989 roku. 24 marca obchodzimy 72. rocznicę urodzin Jerzego Kukuczki.

Tagi: Korfu
Źródło: podroze.onet.pl

Wielka ucieczka w Żaganiu

#zrodlo
Przed wiekami działał tu Johannes Kepler, później do miasta zaglądali francuscy pisarze Balzac i Stendhal, jednak najbardziej znany epizod z jego bogatej historii dotyczy II wojny światowej. Wówczas to, nocą z 24 na 25 marca 1944 r., z tamtejszego obozu jenieckiego zbiegło 76 alianckich lotników. Wielka ucieczka stała się kanwą hollywoodzkiego hitu. Dziś warto zajrzeć do Żagania, choćby po to, by zobaczyć, co po niej zostało.

Tagi: Miami, LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Unikatowe osiedle, które w latach 70. chciano zrównać z ziemią

#zrodlo
W ostatnich latach Katowice przeszły sporą metamorfozę, dzięki czemu możemy podziwiać obiekty takie jak Muzeum Ślaskie czy NOSPR. Jednak znajdziemy tu także miejsca, których historia sięga początków XX wieku - jednym z nich jest Giszowiec, czyli bliski krewny słynnego Nikiszowca. Osiedle chciano w latach 70. zrównać z ziemią i postawić na jego miejscu bloki. Historię tych wydarzeń opowiada film pt. Paciorki jednego różańca, którego premiera odbyła się dokładnie 40 lat temu.

Tagi: Katowice
Źródło: podroze.onet.pl

Finlandia trzeci raz otrzymała tytuł najszczęśliwszego miejsca do życia

#zrodlo
Na drugim miejscu znalazła się Dania, a następnie Szwajcaria. Polska w tegorocznym zestawieniu znalazła się na 43. miejscu, spadając o trzy pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Źródło: podroze.onet.pl

Polak, Węgier dwa bratanki? Sprawdź, jak dobrze znasz kraj naszych braci

#zrodlo
Papryka, wino, gorące wody termalne, piękna architektura i dość zaskakująco brzmiący język - to najpopularniejsze skojarzenia z Węgrami. Warto wiedzieć, że 12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy quiz - sprawdź, co wiesz o Węgrzech! Czy Polak i Węgier to naprawdę dwa bratanki?

Źródło: podroze.onet.pl

Opuszczona chata, w której zatrzymał się czas...

#zrodlo
Jest ich coraz mniej i powoli znikają z lokalnego krajobrazu, ale nadal można na nie trafić, przemierzając naszą ojczyznę. Mowa tu o liczących wiele lat chałupach, których pokrycie dachowe stanowiła strzecha. Domostwa rozproszone w krajobrazie zazwyczaj lokalizowane były na miejscach nieco wyżej położonych. Do ich budowy wykorzystywano przede wszystkim drewno, glinę, a także bryły rudy darniowej. Występowały w różnych częściach Polski, m.in. w Wielkopolsce.

Tagi: Polska, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Pyramiden - radziecka osada górnicza na krańcu świata

#zrodlo
Na początku lat 90. w Pyramiden powstawały jeszcze nowe budynki. Radziecka osada górnicza znajdująca się na terenie Norwegii była przeznaczona dla najlepszych górników z Rosji i Ukrainy. Dziś stoi pusta, a przed całkowitym zapomnieniem zdaje się ją chronić tylko popiersie Lenina na centralnym placu.

Źródło: podroze.onet.pl

Ponure tajemnice fantastycznego Kamiennego Lasu na afrykańskiej wyspie

#zrodlo
Kamienny Las to cud natury, dzięki któremu podróżujący w to miejsce botanicy, miłośnicy lemurów, fotograficy i wszyscy pragnący przeżyć niezwykłą przygodę, mają ku temu niespotykane nigdzie indziej warunki. Dodatkowo historia Madagaskaru i plemienne wierzenia nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat.

Źródło: podroze.onet.pl

Lawina w Białym Jarze - najtragiczniejszy wypadek w polskich górach

#zrodlo
Nazwano ją największą tragedią lawinową w polskich górach. 20 marca 1968 roku lawina, która zeszła w Białym Jarze w Karkonoszach, pogrzebała żywcem 19 osób.

Źródło: podroze.onet.pl

Francuzi nie przestrzegają nakazu pozostawania w domu

#zrodlo
Koronawirus we Francji nie robi wrażenia na Francuzach? Paryżanie tłumnie robią zakupy na targach, mieszkańcy południa Francji ruszyli natomiast na plaże. Prezydent Emmanuel Macron ocenił podejście rodaków do obowiązującego od wtorku nakazu pozostawania w domu jako "zbyt lekkie" i "bez troski o bliskich".

Tagi: Paryż, NATO
Źródło: podroze.onet.pl

Kiedy naprawdę zaczyna się wiosna?

#zrodlo
20 marca Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Ale nie wszyscy wiedzą, że "rodzajów" wiosny jest więcej... Sprawdźcie, kiedy tak "naprawdę" zaczyna się wiosna.

Tagi: Wiedeń
Źródło: podroze.onet.pl

10 odizolowanych miejsc na krańcach świata zamieszkanych przez ludzi

#zrodlo
Na świecie żyje ponad 7 miliardów ludzi. Coraz więcej miast boryka się z problemem przeludnienia. Jednak wciąż są miejsca, gdzie ludzie żyją z dala od zgiełku i wszechobecnego hałasu.

Tagi: Miami, Borja
Źródło: podroze.onet.pl

"Japończycy wcale nie unikają wychodzenia z domu". Polacy o tym, jak wygląda obecnie sytuacja w Japonii

#zrodlo
Koronawirus najpierw pojawił w Azji. Zaczęło się od Chin, później docierały do nas doniesienia o kolejnych krajach. 16 stycznia potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Japonii. Czy państwo, w którym od dawna na ulicach można było spotkać przechodniów noszących maseczki, poradziło sobie z SARS-CoV-2? O tym, jak obecnie wygląda sytuacja w Japonii, opowiedzieli nam Paula i Maciek, którzy od niemal dwóch lat mieszkają w Tokio.

Źródło: podroze.onet.pl

Węże w Polsce. Dowiedz się, ile z nich jest jadowitych i czym się żywią

#zrodlo
W Polsce występują cztery gatunki węży - tylko jeden z nich jest jadowity, ale wszystkie objęte są ochroną gatunkową. Warto wiedzieć nie tylko jak wyglądają, ale także gdzie występują, czym się żywią i jakie stanowią dla nas zagrożenie.

Źródło: podroze.onet.pl

Najdziwniejsze zjawiska przyrodnicze na Ziemi

#zrodlo
Trzęsienia ziemi, tsunami, tornada, erozja, zorza polarna… Niszczycielskie, ciekawe, ale to z pewnością nie są najbardziej zaskakujące zjawiska przyrodnicze na Ziemi.

Źródło: podroze.onet.pl

Miasta w czasach zarazy. Jak dawniej walczono z epidemiami?

#zrodlo
Zakazy wjazdu dla obcych, kwarantanny, szpitale polowe. Na przestrzeni wieków europejskie miasta różnymi sposobami walczyły z nękającymi je epidemiami.

Tagi: Miami
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Najwyżej położone, całoroczne schronisko w Tatrach

#zrodlo
Spór o to, czy najlepszym schroniskiem w Tatrach jest Murowaniec na Hali Gąsienicowej, czy to w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trwa od lat w środowisku polskich "górołazów". Na szczęście uwarunkowania geofizyczne nie pozostawiają wątpliwości, jeżeli chodzi o wybór najwyżej położonego, całorocznego, schroniska w Tatrach. Bez wątpienia tytuł ten należy od przeszło stu lat do Téryho Chaty w słowackich Tatrach Wysokich.

Źródło: podroze.onet.pl

Najciekawsze polskie twierdze

#zrodlo

Polska jest jednym z najzasobniejszych w zabytki militarne państw w Europie. Szczególną kategorią zabytków są twierdze, powstające na terenie obecnych ziem polskich od XVI wieku do czasów pierwszej wojny światowej. Przez lata niedoceniane przez turystów, traktowane jako pozostałość polityki zaborców, dziś budzą coraz większe zainteresowanie. Przedstawiamy najciekawsze polskie twierdze, z których część to prawdziwe perełki architektury obronnej na skalę światową!

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Gdzie w Polsce wiosna wygląda najpiękniej?

#zrodlo

Zima zdążyła wszystkich zmęczyć, choć przez klimatyczne zmiany nie była sroga. Co prawda w tym roku musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość, bo przez koronawirusa najrozsądniej jest zostać w domu, ale niech te kilka obrazków "ku pokrzepieniu serc" zainspiruje was do zaplanowania wycieczek, gdy już wszystko wróci na dawne tory - wierzymy, że wkrótce tak będzie...

Tagi: USA, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Miasta widma. Tu już nikt nie mieszka?

#zrodlo


Romantyczne, tajemnicze, czasem przerażające. Niegdyś tętniące życiem, dziś świecące pustkami. Co się stało z mieszkańcami? Dlaczego opuścili swoje domy? Każda historia jest inna.

Tagi: Miami
Źródło: www.styl.pl

Moszna. Co warto zobaczyć?

#zrodlo


Ta niewielka miejscowość na Opolszczyźnie kryje jeden z najpiękniejszych polskich pałaców.

Tagi: Polska
Źródło: www.styl.pl

Laguna Colorada

#zrodlo


To jezioro o czerwonych wodach jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Boliwii.

Źródło: www.styl.pl

Droga Śmierci w Boliwii

#zrodlo


Nie trudno domyślić się, dlaczego droga może zyskać taką nazwę. W tym przypadku jest ona w pełni zasłużona.

Źródło: www.styl.pl

Księżycowa Dolina w Boliwii

#zrodlo


Krajobraz powstały na skutek erozji ma naprawdę nieziemski charakter.

Źródło: www.styl.pl

Pustynia Salvadora Dali

#zrodlo


Wygląda jak dzieło surrealisty, ale to miejsce istnieje naprawdę. Pustynia Salvadora Dali zawdzięcza swoją nazwę niezwykłym krajobrazom, przypominającym prace artysty.

Tagi: Praga
Źródło: www.styl.pl

12 najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie

#zrodlo

Większość z tych miast okres największej sławy ma już dawno za sobą. Jednak to, co udało się stworzyć przed wiekami, do dzisiejszego dnia przypomina o dawnym blasku. Miasta przedstawione w galerii wciąż zachwycają doskonale zachowaną architekturą, która na przestrzeni wieków nie uległa znaczącym zniszczeniom.

Tagi: Miami
Źródło: podroze.onet.pl

Wypocznij nad brzegiem Popradu w butikowym Hotelu Piwniczna SPA&Conference****

#zrodlo

Dziś z Ofertą Dnia z Onet zapraszamy państwa do czterogwiazdkowego Hotelu Piwniczna SPA&Conference w Piwnicznej-Zdroju. Oferta w specjalnej cenie już od 259 zł za dwie osoby wraz z wyżywieniem za dobę dostępna jest tylko i wyłącznie za pośrednictwem poniższego artykuły przez 24 godziny od 14.00 6 marca do godz. 14.00 do 7 marca.

Tagi: Hotele, SPA
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami